? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest gorączka maltańska?

Pojęcie gorączki maltańskiej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja gorączki maltańskiej napisana w sposób zrozumiały.

gorączka maltańska - to choroba, którą najczęściej określa się mianem brucelozy. Funkcjonuje jeszcze kilka nazw tego schorzenia: choroba Banga, gorączka kozia, gorączka Rio-grande, gorączka falująca, gorączka skalna oraz gorączka gibraltarska. To przewlekła choroba bakteryjna, która dotyka nie tylko człowieka, ale także różne gatunki zwierząt- zarówno dzikich jak i udomowionych. Jest zakaźna oraz zaraźliwa.

Nazwa tej choroby wzięła swój początek od bakterii, która ją wywołuje. To pałeczki pochodzące z rodziny Brucelli. Niektóre jej rodzaje są dla człowieka czynnikiem chorobotwórczym. Jeśli gorączka maltańska nas zaatakuje, na pewno pojawią się objawy takie jak ogólne osłabienie, gorączka oraz bóle mięśniowe. Poza tym najprawdopodobniej pojawią się także bóle głowy oraz stawów, różne dolegliwości związane z sercem oraz alergie. W wyjątkowych przypadkach może także dochodzić do utraty słuchu, a także zaburzeń natury psychicznej i bólu jąder.

Gorączka maltańska wymaga leczenia. W tym wypadku koniecznie stają się antybiotyki. Najczęściej lekarze przepisują aminoglikozydy oraz ryfampicynę i tetracykliny. Sam proces leczenia jest dość długotrwały, do czego przyczynia się fakt, iż bakterie z rodziny Brucella namnażają się wewnątrzkomórkowo. W przypadku osób dorosłych zaleca się domięśniowe podawanie przez okres trzech tygodni streptomycyny. W tym samym czasie (nawet przez okres do sześciu tygodni) doustnie powinno przyjmować się preparat, jakim jest doksycyklina.

Jeśli leczenie nie zostanie zastosowane- gorączka maltańska może prowadzić do wystąpienia groźnych dla organizmu ludzkiego powikłań. Może stać się bowiem przyczyną zapalenia wsierdzia lub zapalenia szpiku kostnego. Choremu grozić może także zapalenie jąder oraz zapalenie opon mózgowych a także mózgu. Może także dochodzić do powstawiania ropnia śledziony.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  misja firmy
blog
domena firmy
zdolność prawna
gorączka
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.