? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest gorączka?

Pojęcie gorączki i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja gorączki napisana w sposób zrozumiały.

gorączka - normalna ludzka temperatura wynosi mniej więcej 36,6 oC. Jeśli znajduje się na tym poziomie (lub zbliżonym do niego), z naszym organizmem wszystko jest w porządku. Jeśli jednak pojawi się znaczne podwyższenie temperatury naszego ciała- będziemy mówić o gorączce. Gorączka jest w tym przypadku stanem, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

W przypadku podwyższonej temperatury ciała mówimy o dwóch stanach: gorączce i stanie podgorączkowym. Jeśli temperatura ciała wzrosła powyżej 37 oC, ale nie przekroczyła jeszcze 38 oC- wówczas mamy do czynienia tylko ze stanem podgorączkowym, który jednak jest już dla nas sygnałem, iż w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Z kolei jeśli przekroczy próg 38 oC- wówczas mówimy już o gorączce, którą koniecznie trzeba w jakiś sposób zbić (czyli zmniejszyć temperaturę).

Temperaturę można mierzyć na kilka znanych sposobów. Pomiaru dokonuje się oczywiście za pomocą termometru. Wspomniana wcześniej temperatura 36,6 oC jest prawidłową temperaturą ciała, jeśli pomiaru dokonujemy pod pachą. Można dokonywać pomiaru także w jamie ustnej- wówczas powinna ona wynosić 36,9 oC. Natomiast u małych dzieci temperaturę mierzy się w uchu lub w odbycie- powinna ona wynosić wówczas 37,1 oC.

Gorączka nie jest schorzeniem, a bardziej objawem. Pojawia się jako bezpośrednia odpowiedź ludzkiego organizmu na wtargnięcie wirusów, bakterii, alergenów czy innych czynników, które mogą u nas wywołać chorobę, a przed którymi organizm może się samoistnie bronić. Nie jest ona dla nas groźna, ale na pewno wpływa na zły stan samopoczucia oraz zmęczenie organizmu. W niektórych przypadkach (na przykład u bardzo małych dzieci) wysoka gorączka może powodować komplikacje w postaci napadu drgawkowego. Dlatego też profilaktycznie zaleca się zwalczanie gorączki i obniżanie temperatury ciała chorego.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  socjologia medycyny
empatia
turystyka
zapalenie powiek
pedagogika
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.