? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest giełda?

Pojęcie giełdy i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja giełdy napisana w sposób zrozumiały.

giełda - (niem. Gilde – cech) są to regularne spotkania kupujących, sprzedających lub ich pośredników odbywające się w celu zawierania transakcji kupna – sprzedaży. Transakcje dokonywane są przy użyciu papierów wartościowych lub masowych, standartowych towarów takich jak np. zboże, drzewo, bawełna.

Pierwsza giełda została otwarta w Antwerpii w 1531 r. W Polsce pierwszą giełdę otworzono w Warszawie w 1817 r. Pod pojęciem giełdy rozumie się również targi branżowe lub wielobranżowe np: giełda samochodowa, giełda komputerowa , kwiatowa. Według zakresu rzeczowego giełdy mogą dotyczyć: towarów, usług, walorów, papierów wartościowych. Giełdy towarowe dotyczą transakcji określonego, jednorodnego towaru. Kontrakty na usługi transportowe lub ubezpieczeniowe podpisywane są na giełdach usługowych. Obrót papierami wartościowymi, akcjami i obligacjami dokonywany jest na giełdzie walorów. Uczestniczą w niej głównie banki i przedsiębiorstwa. Giełda papierów wartościowych to kupno lub sprzedaż za pośrednictwem maklerów giełdowych papierów wartościowych na koszt indywidualnych klientów.

Giełdy mogą mieć charakter regionalny, krajowy, międzynarodowy.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  skype
elity polityczne
miażdżyca
ustrój państwowy
przestępczość
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.