? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest choroby jelita grubego?

Pojęcie chorób jelita grubego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja chorób jelita grubego napisana w sposób zrozumiały.

choroby jelita grubego - Jest wiele chorób charakterystycznych dla jelita grubego. Do najważniejszych z nich należą: choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatość jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz zespół wrażliwego jelita.

Choroba Leśniowskiego-Crohna to inaczej mówiąc- przewlekłe zapalenie fragmentu przewodu pokarmowego. Niestety jeszcze nie została opracowana metoda, która skutecznie leczy tę chorobę. Na chwilę obecną idealnym wyjściem jest po prostu usunięcie zainfekowanego odcinka. Wśród objawów tej choroby najczęściej występują bóle brzucha oraz biegunka. Oprócz tego pojawia się gorączka oraz krwotoki. U chorego można zaobserwować brak apetytu, a w konsekwencji- utratę masy ciała.

Uchyłkowatość jelita grubego to pojawienie się uwypukleń (woreczków) w ścianie jelita grubego. Dolegliwość ta pojawia się szczególnie u osób starszych (po 50-tym roku życia). Chorzy skarżą się wówczas na bóle brzucha (szczególnie po lewej stronie, w tak zwanym dole biodrowym) oraz na zaparcia i krwawe biegunki. Leczenie to przede wszystkim podawanie środków farmakologicznych, głównie o charakterze rozkurczowym i przeciwbólowym oraz odpowiednia dieta. W niektórych przypadkach konieczny jest zabieg operacyjny.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego powstaje na wskutek zapalenia błony śluzowej okrężnicy oraz odbytnicy, w związku z czym dochodzi do owrzodzenia tych miejsc. Symptomy tego schorzenia to przede wszystkim krwawa biegunka oraz bóle podbrzusza, szczególnie przed wypróżnianiem się. Poza tym objawom towarzyszy gorączka oraz ogólne osłabienie oraz utrata wagi. Nieleczone schorzenie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby, dlatego też konieczne jest w tym przypadku leczenie farmakologiczne a w uzasadnionych przypadkach- operacja.

Z kolei zespół drażliwego jelita to inaczej mówiąc- zaburzenie jego kurczliwości. To schorzenie pojawia się najczęściej u kobiet, a jego przyczynami przeważnie jest stres lub nieodpowiednia dieta. Może do niego dojść także na skutek zatruć pokarmowych czy innych chorób. Występuje kilka postaci objawów tego schorzenia. Może dochodzić do występowania bólu oraz zaparć. Może występować ciągła lub czasowa biegunka. Mogą także występować mieszane objawy. Leczenie to przede wszystkim farmakologia i dieta bogatoresztkowa. Podaje się głównie leki przeciwbólowe oraz rozkurczowe.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  klatka piersiowa
gorączka trzydniowa
konflikt
rekreacja fizyczna
resocjalizacja
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.