? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to są choroby jelita cienkiego?

Pojęcie chorób jelita cienkiego i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja chorób jelita cienkiego napisana w sposób zrozumiały.

choroby jelita cienkiego - Wśród chorób jelita cienkiego na największą uwagę zasługują schorzenia takie jak: ostre niedokrwienie jelita cienkiego, przewlekłe niedokrwienie jelita cienkiego, uchyłki jelita cienkiego oraz nowotwory.

Ostre niedokrwienie jelita cienkiego to choroba, która stanowi dość poważne zagrożenie dla życia. Leczyć można je jedynie operacyjnie. Choroba ta występuje przeważnie u osób, które chorują już na miażdżycę lub niewydolność krążenia. Przyczyną przeważnie staje się zator tętnic (ewentualnie zakrzep), które doprowadzają do jelita cienkiego krew. Objawami natomiast są na początku bóle brzucha, które zlokalizowane są w pobliżu pępka. W późniejszych etapie pojawiają się wzdęcia oraz gorączka. Towarzyszy im spadek ciśnienia tętniczego.

W przypadku przewlekłego niedokrwienia jelita cienkiego jest podobnie. Jego przyczyną jest miażdżyca tętnic, a objawami- bóle brzucha zlokalizowane w pobliżu pępka. Pojawiają się one przeważnie kilkadziesiąt minut po zjedzonym posiłku. Osoby, które to schorzenie dotyka, zwykle zaczynają chudnąć, bowiem powstrzymują się one od jedzenia, by nie odczuwać bólu. Jeśli choroba zostanie rozpoznana- jedynym wyjściem jest operacja.

Uchyłki jelita cienkiego to schorzenie, które objawia się w postaci woreczkowatych uwypukleń ścianek jelita. Mogą mieć one charakter nabyty lub też wrodzony- powstają najprawdopodobniej na skutek wiotczenia jelit. Zwykle nie ma widocznych objawów, ale chorzy skarżą się na bóle brzucha, gorączkę, a także- zapalenie otrzewnej. Jeśli dojdzie do ostrego zapalenia uchyłków- trzeba podjąć się leczenia operacyjnego.

Nowotwory jelita cienkiego nie pojawiają się samoistnie. Przeważnie towarzyszą innych schorzeniom jelit, przede wszystkim- stanom zapalnym. Wśród nowotworów najczęściej pojawiają się: rak gruczołowy, mięsak, chłoniak jelita oraz rakowiak. W ich przypadku objawami są standardowe już bóle brzucha, którym towarzyszyć może krwawienie z przewodu pokarmowego. Pojawiają się także wymioty oraz niedrożność jelit. Dość częstym objawem jest także żółtaczka oraz znaczny spadek masy ciała (chudnięcie). Leczenie zależne będzie od stopnia rozwoju choroby. W takich przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne oraz chemioterapię. Jeśli postęp choroby jest znaczny- stosuje się także zabiegi chirurgiczne oraz napromieniowanie. Chorób jelita cienkiego nie należy bagatelizować.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  oferta
uzdrowisko
bulimia
arkusz kalkulacyjny
turystyka morska
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.