? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest choroba wieńcowa?

Pojęcie choroby wieńcowej i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja choroby wieńcowej napisana w sposób zrozumiały.

choroba wieńcowa - schorzenie, które określane bywa mianem niedokrwienia serca. Niektórzy używają również terminów takich jak przewlekła niewydolność sercowa, dławica sercowa czy dusznica bolesna. Jednak wszystkie te terminy opisują jedną i tę samą dolegliwość- chorobę, która polega na niedostatecznym ukrwieniu i dotlenieniu mięśnia, jakim jest serce.

Przyczyn chorób, które dotykają ludzkie serce, jest bardzo dużo. W przypadku choroby wieńcowej najczęstszą przyczyną jej występowania jest miażdżyca. U chorych na miażdżycę w naczyniach wieńcowych odkłada się materiał tłuszczowy, który zaczyna stopniowo spowalniać przepływ krwi. Krew zaczyna mieć ograniczony dopływ do serca, co niestety jest stanem niebezpiecznym dla naszego organizmu.

Człowiek może w pewien sposób starać się uniknąć wszelkich czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej. Wśród czynników, które zależą od człowieka, można wymienić na przykład palenie tytoniu, wysoki poziom cholesterolu, siedzący tryb życia, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. Jeśli próbowalibyśmy unikać tych czynników w naszym codziennym życiu, to ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową znacznie spadnie. Są jednak czynniki ryzyka, na które niestety nie mamy żadnego wpływu. Wśród nich możemy wymienić na przykład wiek (im więcej lat tym ryzyko zachorowania jest większe), dziedziczność, płeć (częściej na chorobę wieńcową chorują mężczyźni) czy pochodzenie etniczne.

Objawy choroby to przede wszystkim bóle, które pojawiają się w okolicy klatki piersiowej. Bóle te określane bywają przeważnie przez chorych jako uczucie gniecenia, pieczenia za mostkiem czy też rozpierania. Ból nie pozostaje w jednym miejscu, lecz nasila się i wręcz promieniuje do gardła, czyi oraz barków. Poza bólem mogą wystąpić dolegliwości takie jak drętwienie kończyn górnych, uczucie duszności, nudności, kołatanie serca oraz zawroty głowy.

Jeśli chodzi o leczenie choroby wieńcowej, to najważniejsze jest jej zapobieganie. Uprawnianie sportów, zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta to czynniki, które skutecznie mogą zapobiegać chorobie wieńcowej. Jeśli się ona już niestety pojawi, to pozostaje jedynie leczenie objawowe i redukowanie bólu. Można jeszcze stosować środki, które pomogą obniżać ciśnienie tętnicze. Również terapie mające na celu zrzucenie nadmiaru wagi, mogą tutaj bardzo pomóc.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  świadomość
token
motoryczność
stwardnienie rozsiane
turystyka morska
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.