? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to są brodawki weneryczne?

Pojęcie brodawek wenerycznych i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja brodawek wenerycznych napisana w sposób zrozumiały.

brodawki weneryczne - inaczej mówiąc brodawki narządów płciowych. Choroba ta występuje także pod nazwą kłykciny kończyste. Choroba ta jest wywoływana przez ludzki wirus brodawczaka. Jak nazwa wskazuje, do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunków płciowych.

Brodawki weneryczne przeważnie rozwijają się w miejscach ciepłych i wilgotnych. Najczęściej zatem pojawiają się w worku napletkowym albo w rowku zażołędnym. Poza tym pojawić się mogą w ujściu cewki moczowej a także na trzonie prącia i na sromie. U kobiet pojawiają się na kroczu, ścianach pochwy lub też na szyjce macicy. Okres, jaki czasami musi upłynąć od zakażenia do pojawienia się zmian, może trwać nawet do 6 miesięcy.

Brodawki weneryczne są dość uporczywe. Mogą utrzymywać się nawet całymi latami. Kłykciny to małe, drobne, miękkie, wilgotne, o różowym lub czerwonym kolorze grudki. Mogą występować pojedynczo lub w grupie. Mogą nie wywoływać żadnych objawów. Często jednak towarzyszy im pieczenie a także tkliwość i nawet ból. Można je rozpoznać już na podstawie ich wyglądu. Nie można ich jednak mylić z kłykcinami płaskimi, które występują w przypadku zakażenia kiłą.
Jeśli chodzi o zapobieganie, to doskonałą metodą na uchronienie się przed tą chorobą jest unikanie stosunków seksualnych. Zapobieganiu może pomagać pozostawanie w związku monogamicznym z osobą, która nie jest zarażona oraz poprzez odbywanie stosunków tylko i wyłącznie z osobami, które nie chorują na tę przypadłość. Zasadniczo stosowanie prezerwatyw może pomóc w zapobieganiu jeśli chodzi o samo rozszerzenie się zakażenia. Jednak prezerwatywy nie zawsze mogą zakryć całą powierzchnię, która uległa zakażeniu. Ryzyko zarażenia się niestety wzrasta, kiedy odbywa się stosunki płciowe z wieloma partnerami. Wpływ na zachorowalność mogą mieć również złe warunki mieszkaniowe, złe odżywianie, brak odpowiedniej higieny osobistej, palenie papierosów. Sprzyja tej chorobie także niedobór witamin oraz przyjmowanie określonych leków a także to, czy chory cierpi również na choroby obniżające odporność immunologiczną (np. AIDS).

Leczenie przede wszystkim zależy od rozmiarów i lokalizacji kłykcin. Często po ich usunięciu wirus pozostaje w organizmie, więc pojawiają się nawroty choroby. Specjalistyczne leczenie kierowane jest do kobiet w ciąży, u których występują kłykciny. Małe zmiany mogą być leczone za pomocą leków, które nakładane są na skórę. Można je także zamrażać (krioterapia), a także stosować laseroterapię, elektrokoagulację lub wycięcie chirurgiczne.

 

     
Najnowsze pojęcia
  ból ucha
furunkuł
białaczka
biegunka
astma atopowa
 

 

     
Losowe pojęcia
  SMD
horacjanizm
prawa podmiotowe
morał
funkcja
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.