? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest białko?

Pojęcie białka i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja białka napisana w sposób zrozumiały.

białko - to związek chemiczny składający się z wielu cząsteczek – jego masa cząsteczkowa może osiągać nawet kilka milionów. Białka można znaleźć w każdym żywym organizmie jak i w wirusach.

Rybosomy są miejscem gdzie dochodzi do syntezy białek. Budują je gównie reszty aminokwasów, które łączą wiązania peptydowe (-CONH-). Takich łańcuchów zazwyczaj jest kilka. Co więcej, białka mają charakter obojnaczy. Oznacza to, że występują jednocześnie grupy zasadowe jak i kwasowe – COOH.

Ze względu na budowę, białka dzielimy na proste i złożone. Do pierwszych należą m.in. protaminy, histony, a do drugich fosforoproteidy, glikoproteidy.
Białko nie ma dokładnie sprecyzowanej temperatury topnienia. Podczas podgrzewania w roztworze ulegają nieodwracalnej denaturacji. Denaturacja to proces ścinania włókien białka. Ponadto są one rozpuszczalne w wodzie i tworzą z wodą wiązania. Taki proces nazwano hydratacją.

W organizmie białka pełnią wiele ważnych funkcji. Są buforami, regulatorami, transportują hemoglobinę, magazynują, kontrolują system immunologiczny, odpowiadają za przyleganie komórek, przenikalność błon a przede wszystkim przekazują impulsy nerwowe.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  katar
strategia rozwoju
władza
renesans
depresja
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.