? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest asertywność?

Pojęcie asertywności i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja asertywności napisana w sposób zrozumiały.

asertywność - to termin wywodzący się z psychologii. Przez asertywność należy rozumieć posiadanie, a także umiejętność wyrażania własnego zdania. Asertywny jest ten, kto nie ma problemu z wyrażaniem własnych emocji i postaw. Jednak asertywność nie może wykraczać poza granice, które mogą naruszać psychiczne terytorium innych osób. Asertywność oznacza wyrażanie własnego zdania przy jednoczesnym braku agresywnych zachowań. Asertywność to umiejętność, którą może nabyć każdy człowiek.

Asertywność to nie tylko umiejętność wyrażania pozytywnych opinii, ale także negatywnych,jak krytyka. Dotyczy także stanowczego odmawiania, przy jednoczesnym nie ranieniu innych osób.
Działa ona również w stronę odwrotną. Terminem tym też więc określa się umiejętność przyjmowania krytyki, ocen, a także pochwał. Główną cechą charakterystyczną jest to swoista stanowczość.

Osoba, która jest asertywna nie poddaje się manipulacji, także ze strony osób jej bardzo bliskich. Osoby z tą cechą mają wyraźnie ustanowione cele, do których realizacji ciągle dążą.

Asertywność wchodzi w skład pojęcia inteligencji emocjonalnej. Dzięki asertywności można swobodnie wyrażać siebie, swoje opinie i pragnienia. Takim wyznaniom nie towarzyszy lęk czy strach.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  styl życia
eksporter
tęczówka
bilans
interes polityczny
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.