 |
Co to jest arytmia?
Pojêcie arytmii i dok³adne informacje wyja¶niaj±ce ten termin. Definicja arytmii napisana w sposób zrozumia³y.
arytmia -
dolegliwo¶æ, która objawia siê zaburzeniami rytmu serca. Nie jest ona sama w sobie chorob±, lecz towarzyszy bardzo wielu innym chorobom, które dotykaj± nasze serca. Arytmia mo¿e byæ objawem zarówno zmian zachodz±cych w naszych sercach (o charakterze czynno¶ciowym lub organicznym) oraz zaburzeñ ogólnoustrojowych.
Jest wiele chorób, które mog± prowadziæ do powstawania arytmii. W¶ród nich wyró¿niæ mo¿na chocia¿by mia¿d¿ycê naczyñ wieñcowych, choroby i zapalenia miê¶nia sercowego, nadci¶nienie têtnicze, niedobór lub nadmiar magnezu, potasu, wapnia, a nawet zwyk³± gor±czkê i wiele innych dolegliwo¶ci. Przyczyn wyst±pienia arytmii mo¿e byæ naprawdê wiele, jednak ¿eby wybraæ odpowiedni sposób jej leczenia, trzeba wiedzieæ, co jest jej pierwotn± przyczyn±. Je¶li jest to jaka¶ inna choroba, to w pierwszym momencie trzeba d±¿yæ do jej wyleczenia.
Jak wygl±daj± objawy arytmii? Najczê¶ciej objawy te s± wyczuwalne dla pacjenta, chocia¿ czasami zdarza siê, ¿e nie pojawiaj± siê ¿adne widoczne i odczuwalne dolegliwo¶ci. Najczêstszym objawem arytmii jest uczucie „ko³atania serca”. Zwykle pacjent skar¿y siê wtedy na to, ¿e jego serce bije inaczej ni¿ zwykle- przewa¿nie za szybko. Czasami te¿ pacjenci skar¿± siê na to, ¿e ich serce zbyt mocno bije- pojawiaj± siê pojedyncze mocne uderzenia. Pojawia siê równie¿ uczucie k³ucia w okolicach serca, ogólne os³abienie, uczucie duszno¶ci, napady gor±ca oraz ból w klatce piersiowej, który czasami jest tak silny, ¿e bez problemu potrafi zbudziæ nas ze snu.
Arytmia mo¿e staæ siê bardzo gro¼na dla pacjenta. Je¶li jej do¶wiadczymy i bêdzie wyj±tkowo gwa³towna, to mo¿e doj¶æ wówczas do utraty przytomno¶ci, a na jej wskutek- do wielu innych urazów jak chocia¿by z³amañ czy pot³uczeñ. W jej wyniku mo¿e równie¿ doj¶æ do ¶mierci, je¶li nikt choremu w porê nie udzieli pomocy.
Leczenie arytmii zale¿y zarówno od rodzaju zaburzeñ, na które skar¿y siê pacjent, jak równie¿ od choroby, której towarzyszy. Najczê¶ciej leczenie wi±¿e siê z konieczno¶ci± zmiany trybu ¿ycia u chorego- dzieje siê to wówczas, je¶li przyczyn± arytmii by³a na przyk³ad oty³o¶æ i nieodpowiednie od¿ywianie. Nale¿y równie¿ powstrzymywaæ siê od palenia papierosów i zacz±æ siê ruszaæ na ¶wie¿ym powietrzu. Je¶li chodzi natomiast o leki, to zwykle lekarze przepisuj± ¶rodki nale¿±ce do grupy leków antyarytmicznych. Zwykle nie wystarczy zastosowanie jednego leku- najlepiej dzia³aj± kombinacje kilku sk³adników z ró¿nych grup. Ca³± terapiê wspomaga siê natomiast uzupe³nianiem niedoborów magnezu oraz potasu.
|
Copyright
© cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrze¿one. |