? Co to jest? - Słownik internetowy

Słownik internetowy
pojęcia, definicje, terminy...

Wyszukaj hasłoSpis alfabetyczny wszystkich pojęć

Dodaj stronę do ulubionych


 

 
Słownik internetowy
 
   

Co to jest alergiczny nieżyt nosa?

Pojęcie alergicznego nieżytu nosa i dokładne informacje wyjaśniające ten termin. Definicja alergicznego nieżytu nosa napisana w sposób zrozumiały.

alergiczny nieżyt nosa - alergia to popularna w ostatnich latach dolegliwość, która dotyka ludzi w każdym wieku, a najczęściej- dzieci. Alergia to stan, w którym organizm bardzo gwałtownie reaguje na niektóre substancje (określane jako alergeny) tak, jak gdyby to były substancje o charakterze zakaźnym. Reakcją na obecność alergenu stają się wówczas napady kichania, swędzenia, czy nawet puchnięcia.

Co najczęściej nas uczula? Zwykle są to pyłki traw, drzew i zbóż, sierść zwierząt, kurz oraz pleśń. Jednym z rodzajów alergii jest między innymi alergiczny nieżyt nosa. Objawia się między innymi poprzez uporczywe swędzenie nosa, wyciek wodnistej wydzieliny z nosa, ciągłe i uporczywe kichanie, oraz uczucie zatkanego nosa (a często również zatkanych uszu). Objawy pojawiają się zaraz po zetknięciu a alergenem- mogą trwać przez kilka godzin a nawet- do kilku dni.

Poza typowymi objawami, które zwykle towarzyszą znanemu nam wszystkim katarowi, pojawić się mogą czasem nietypowe dolegliwości. Niektórzy dostają na przykład bardzo poważnych bólów głowy oraz zatok- często skarżą się nawet na ból całej twarzy. Niekiedy dochodzi również do zapalenia spojówek a także- w wyjątkowych przypadkach- do duszności.

Alergiczny nieżyt nosa występuje w dwóch rodzajach: całorocznym (inaczej jest to alergiczny przewlekły nieżyt nosa) lub w formie okresowych napadów alergicznych (w momencie, kiedy narażeni jesteśmy na działanie czynników, które wywołują u nas tę formę alergii).

Jak leczyć alergiczny nieżyt nosa? Niektórzy uważają, że leczenie „zwykłego kataru” jest stratą czasu oraz pieniędzy. I tutaj są jednak w błędzie. Nie wyleczony nieżyt nosa może prowadzić do wystąpienia innych, cięższych chorób. Najczęstszym wynikiem zaniedbania leczenia jest niestety astma. Dlatego już w momencie pojawienia się uporczywego kataru, pojawienia się wydzieliny i ciągłego kichania, powinniśmy zgłosić do lekarza alergologa z prośbą o przeprowadzenie testów alergicznych. Jeśli okaże się, że jesteśmy alergikami, to alergiczny nieżyt nosa może pojawić się u nas za każdym razem, jak zostaniemy wystawieni na działanie alergenów. Dlatego też najlepszym sposobem na leczenie alergicznego nieżytu nosa jest po prostu unikanie alergenów. Czasami nie da się jednak tego dokonać, szczególnie jeśli uczuleni jesteśmy na pyłki kwiatów i roślin, które w okresie wiosenno - letnim są dosłownie wszędzie. Wtedy należy prowadzić leczenie zachowawcze (tzw. odczulanie przed sezonem, w którym pojawiają się dane alergeny) lub leczyć pojawiające się objawy specjalnymi lekami dla alergików.

 

     
Najnowsze pojęcia
  anoreksja
biegunka
astma atopowa
białaczka
furunkuł
 

 

     
Losowe pojęcia
  immunitet
pożyczka
kościół
PFPP
wata szklana
 

 

 

 

 
 

informacje

   

informacje o słowniku
współpraca i kontakt

 
   

Copyright © cotojest.info 2007
Wszelkie prawa zastrzeżone.

   
reklama  
     
   

Internetowy słownik w którym możesz znaleźć terminy, zagadnienia oraz definicje i pojęcia wyjaśnione w przystępny i jasny sposób.